Fans moesten er even op wachten, maar twee jaar na de officiële comeback heeft The Hickey Underworld effectief een nieuwe plaat af. Met Euromancer levert de groep alvast een catchy lead single af, maar waag het niet om die qua geluid met Foo Fighters te vergelijken.
Twee jaar geleden kondigde The Hickey Underworld een comeback aan. In 2016 was de noiserockgroep doodgebloed, maar toen de leden elkaar jaren later op een tuinfeestje ontmoetten, bleken ze allemaal weer zin te hebben om in het repetitiehok te duiken. Destijds interviewde Knack Focus hen over de nieuwe plaat waar ze aan werkten. De ongeduldige fan heeft echter al opgemerkt dat het na de singles Living on Big Foot en Fly on the Wall opnieuw stil werd.
‘Dat waren eerder tussendoortjes,’ vertelt zanger en gitarist Younes Faltakh. ‘Maar als je een echte comebackplaat wil uitbrengen, moet je natuurlijk niet met soffen van nummers afkomen. Omdat we echt deftig terug wilden komen, duurde het schrijfproces wel even. En dat is gerechtvaardigd, want nu zijn onze nieuwste songs veel meer gefocust en dieper qua emoties.’ Gitarist Jonas Govaerts bevestigt dat verhaal. ‘Na al die jaren, moesten we opnieuw uitzoeken hoe onze dynamiek precies in elkaar zat. We wilde onszelf niet herhalen, waardoor we lang aan onze formule moesten sleutelen. Nu hebben we een resultaat waar de kwaadheid van ons debuut in vervat zit, maar waarin je ook hoort hoe hard Younes en ik gegroeid zijn als producers.’
Robotdrummer
‘We zijn er nog niet helemaal over uit wat we precies willen doen,’ vertelden de muzikanten twee jaar geleden over de comebackplaat. Ondertussen is er een duidelijke visie. ‘Eerst en vooral willen we vooral zorgen dat hij effectief uitkomt,’ lacht Faltakh. ‘En we proberen een publiek te bereiken dat jonger dan vijftig is.’

Verder lag de nadruk vooral op songs die live gespeeld kunnen worden. ‘Tijdens concerten speel ik mee met Younes’ nieuwe band Arabnormal,’ vertelt Govaerts. ‘Die muziek zit vol exotische klanken die live niet per se op dezelfde manier moeten gebracht worden. Met The Hickey Underworld hadden we net veel zin om samen te spelen, dus het was belangrijk om dat op de plaat te reflecteren.’
Ook Faltakh ziet de livebeleving als de sterkte van The Hickey Underworld. ‘Toen ik de eerste demo’s in elkaar stak, gebruikte ik een drumcomputer. Die machine maakte soms ritmes die misschien niet speelbaar waren voor Jimmy (Wouters, de drummer van de band, nvdr). Soms heeft Jimmy ook iets weg van een robot, maar dan een minder geavanceerd. In het repetitiekot moesten we die arrangementen soms opnieuw uitdokteren.’
Gebalde vuist met een zwak polsje
Ondertussen heeft het album zelfs een titel: Cold Sun. Een tegenstelling die volgens de muzikanten mooi de lading dekt. ‘Voor mij heeft het album iets nucleair. De teksten zitten vol dystopische beelden die de eindtijden aankondigen,’ aldus Govaerts. Tekstenschrijver Faltakh vult aan: ‘Er zit veel onzekerheid in de plaat. Over het feit of we wel aan die comeback moesten beginnen, en over de staat van de wereld. Tegelijk zit er enorm veel daadkracht in de plaat. De onzekerheid wordt met een zekere bravoure gebracht. We maken een gebalde vuist met een zwak polsje.’
De teksten zijn het aspect waar Fatakh altijd het langst aan werkt. ‘Ik heb altijd enorm veel tekstfragmenten liggen. De moeilijkheid is om die puzzelstukjes allemaal in een zanglijn te passen en met de juiste emoties te brengen.’ Daarom schakelde hij soms de hulp van zijn bandleden in, al bleef daar volgens Govaerts weinig van over. ‘Op een bepaald moment had ik ook hele pagina’s vol onzin voor een bepaald nummer, waarvan uiteindelijk maar één woord is overgebleven. Gelukkig wel een goed woord: Frankenstein. Al heeft Younes zich wel vergist. Ik had het over het monster van Frankenstein, niet over de dokter.’
‘Ah, dat ging toch gewoon over mijn maten Frank en Stijn?’ Aan de luisteraar om in de toekomst te ontdekken waar die tekst precies over gaat. Sowieso vertellen Faltakh en Govaerts niet graag waar hun muziek precies over gaat. Wanneer we polsen naar de betekenis van Euromancer, de titel van de lead single die hun comebackplaat aankondigt, doen ze er geheimzinnig over. De titel zou geen verwijzing naar William Gibsons cultroman Euromancer zijn, maar een samentrekking van ‘euro’ en ‘necromancer’. Een duistere magiër die met geld tovert? Meer dan ‘het zijn spannende tijden en alles draait om geld’ wil Faltakh er niet over kwijt.
Whatsappgroepen
‘Wanneer een titel het juiste gevoel oproept, doe je het soms geweld aan door het te willen ontleden,’ staat Govaerts hem bij. ‘Zelf vind ik het grappig om bij die titel te denken aan een necromancer, maar dan de goedkope versie: de euromancer. Daar moet ik het mee doen, want verder vraag ik Younes nooit wat zijn teksten betekenen. Dat is sowieso de truc om twintig jaar met elkaar samen te werken: nooit met elkaar communiceren en veel geheimen hebben.’ Of om het in de woorden van Faltakh te zeggen: The Hickey Underworld bewijst ‘het succes van niet communiceren’.
‘Wat er wel voor ons is veranderd: tegenwoordig zitten we in allerlei Whatsappgroepen. En zelfs daar wordt er door bepaalde mensen totaal niet geantwoord. Hoe meer we met elkaar verbonden zijn, hoe moeilijker het is geworden om met elkaar te praten,’ lacht Govaerts.

Met dat gebrek aan communicatie blijkt het uiteindelijk goed mee te vallen. Beide heren zitten op dezelfde lijn wanneer ze beschrijven hoe Euromancer eigenlijk een buitenbeentje is op Cold Sun. Het ritme is een soort breakbeat die bijna aan drum & bass doet denken, en het aanstekelijke refrein maakte er een logische single van. Enkel wanneer Govaerts uitspreekt dat het nummer volgens hem op een Dave Grohliaanse manier catchy is, groeit er onenigheid. ‘Waag het niet om me met Foo Fighters te vergelijken!’
Dave Grohl of niet, de vrienden en het label van The Hickey Underworld gingen ermee akkoord dat Euromancer een catchy lead single is. Enkel Bent Van Looy noemde het ‘commerciële zelfmoord’ om hier als eerste nummer mee naar buiten te komen. Luister hieronder zelf naar Euromancer om te beslissen of de Das Pop-muzikant gelijk heeft.
Beluister Euromancer via deze link.
Cold Sun van The Hickey Underworld verschijnt op 13 maart 2026 via V2 Records. Op 27 maart speelt de groep een releaseshow in Trix, Antwerpen.