De eerste musical van Sara Vertongen: ‘Wij willen activisme weer leuk en sexy maken’

Sara Vertongen waagt zich met Rashif El Kaoui aan haar allereerste musical. © Stefan Vanfleteren
Els Van Steenberghe
Els Van Steenberghe Els Van Steenberghe is theaterrecensent.

Sara Vertongen waagt zich met Rashif El Kaoui aan haar allereerste musical. Die draagt de ronkende naam Kellyanne Conway – The Musical.

Sara Vertongen is actrice, activiste en een van de artistiek leiders van Het Nieuwstedelijk, het stadstheater van Leuven, Genk en Hasselt. Dit seizoen stond ze in het beklijvende Yellowcake – Little Boy, een stuk over de ontluisterende rol die België speelde in de ontwikkeling van de atoombom. En in 2022 maakte ze de solo 9,6 (een verweer) waarin ze opriep tot rebellie. Kellyanne Conway – The Musical is het prettig gestoorde gevolg.

Op de door AI gefabriceerde affiche poseer je als Kellyanne Conway. Wie was zij ook weer?

Sara Vertongen: Zij raakte bekend toen ze in 2017 onder Donald Trump presidentieel raadgever werd. In die functie lanceerde ze de term ‘alternative facts’. Intussen zijn we veel dieper weggezakt in dat moeras van fake news. Ons stuk focust op spindoctors zoals Conway – mensen die aan alles een draai geven – en alle manieren waarop onze samenleving wordt gestuurd en beïnvloed. Rashif en ik spelen uitvergrote versies van onszelf. Ik ben een linkse, woke actrice en activiste. Rashif is haar communicatieadviseur. En we doen het met a little song and dance.

‘Ik ga me niet meer laten kwaad maken. Ik ga gewoon wat glitter gooien!’

Waarom in godsnaam?

Vertongen: Er heerst defaitisme. We weten wat er in de wereld gebeurt, maar we kunnen er niets aan doen – dénken we. Dus scrollen we verder. Rashif en ik willen activisme opnieuw leuk en sexy maken. Met een musical! Wat zo fantastisch is aan musicals, is dat het mensen meteen raakt, dat het binnenkomt. Denk aan grote musicals zoals Les misérables. Je verlaat de zaal met een goed gevoel en met minstens een oorwurm. Dat willen we ook. Dus schreven we een musical – een echte, geen cynische parodie – die de mensen tools geeft om zich tegen de stroom aan ellende en bullshit te wapenen.

En dat in glitteroutfit?

Vertongen: Zeker en vast! Soms kijk ik vanuit de zaal naar het podium en krijg ik de slappe lach. Wat zijn wij toch aan het doen, denk ik dan. Maar het wordt leuk. (stil) Het is een beetje een naïeve gedachte, maar bij elke voorstelling die ik maak, hoop ik dat mensen rechtstaan en roepen ‘I’m not gonna take it anymore! (steekt vuist in de lucht) Je hebt gelijk, we gaan het anders aanpakken. Ik ga energie stoppen in waar ik energie van krijg. En ik ga me niet meer laten kwaad maken. Ik ga gewoon wat glitter gooien! (lacht)

Kellyanne Conway – The Musical

Van 04 tot 11.06 in Opek, Leuven, nieuwstedelijk.be

Fout opgemerkt of meer nieuws? Meld het hier

Partner Content