De voorbije dertig jaar heeft de technologie een enorme vlucht genomen. Wat was voor jullie de belangrijkste vooruitgang?

Ralf Hütter: We zijn veel mobieler geworden. Kraftwerk is elektronische muziek die live gespeeld wordt. Vroeger was het transport vrij lastig, het duurde uren om de studio op te bouwen en weer af te breken. Vandaag, met ons digitaal archief, kunnen we veel makkelijker reizen, spelen en improviseren. Onze instrumenten zijn nauwelijks groter dan een reiskoffer. En we hebben nu een erg compact geluidssysteem, kristalhelder en superstereofonisch.
...

Ralf Hütter: We zijn veel mobieler geworden. Kraftwerk is elektronische muziek die live gespeeld wordt. Vroeger was het transport vrij lastig, het duurde uren om de studio op te bouwen en weer af te breken. Vandaag, met ons digitaal archief, kunnen we veel makkelijker reizen, spelen en improviseren. Onze instrumenten zijn nauwelijks groter dan een reiskoffer. En we hebben nu een erg compact geluidssysteem, kristalhelder en superstereofonisch. Hütter: Kraftwerk is dynamiek en energie, het is niet statisch. Het gaat om tijd en bewegen in de tijd. Alsmaar vooruit, begrijp je? Als je fietst, kan je niet stoppen: je moet vooruit of je valt. Een van onze laatste wereldtournees begon niet toevallig in De Vooruit in Gent. De naam is een voorteken, weet je wel? (glimlacht)Hütter: Héél belangrijk. Düsseldorf is het hart van de Duitse industrie. In het Roergebied hoor je constant industriële ritmes en geluiden, en die hebben we gewoon in onze muziek verwerkt. Autobahn weerspiegelt bijvoorbeeld onze toenmalige leefwereld. We waren in die periode voortdurend onderweg naar universiteiten en kunstgalerijen in heel Europa. Op een avond in mijn oude Volkswagen, die trouwens op de hoes staat, fantaseerden we over hoe onze muziek op de radio zou klinken. Dat idee werd later geperfectioneerd en verwerkt tot Autobahn. We vertrekken steeds vanuit onze alledaagse ervaringen, daar komt alles vandaan: pocket calculator, home computer, Trans Europa Express, The Man Machine... Hütter: Absoluut. Je moet begrijpen dat Kraftwerk veel meer is dan muziek alleen. Het is een studio, grafisch werk, tekeningen, fotomontages, schetsen, noem maar op. We wisten van meet af aan zeer duidelijk dat we een Gesammtkunstwerk, een totaalkunstwerk, zouden creëren. Dat idee was aanvankelijk rauw en primitief, maar het heeft in de loop van 35 jaar langzaam vorm gekregen. En het is een continu proces, het ontwikkelt zich nog steeds. De muziek zal veel langer bestaan dan wij: de data zullen gewoon blijven verderleven. (B.V.M.) 3-5/6 Rock am Ring, Nürburgring (D) www.rockamring.de l 24-26/6 Adriaan Brouwer Bierfeesten, Oudenaarde www.oudenaarde.be l 24-26/6 Graspop Metal Meeting, Dessel www.graspop.be l 24-25/6 Grensrock, Menen www.grensrock.be l 24/6-28/8 Openluchttheater Rivierenhof, Deurne www.openluchttheater.be l 24-26/6 Genk On Stage, Genk www.genkonstage.be l 24-26/6 Afro-Latino Festival, Bree www.afro-latino.be l 24/6 Milrock, Leopoldsburg l 24-26/6 Glastonbury Festival, Glastonbury (GB) www.glastonburyfestivals.co.uk l 25/6 TW Classic, Werchter www.twclassic.be l 30/6 û 3/7 Rock Werchter, Werchter www.rockwerchter.be l 30/6 û 3/7 Roskilde Festival, Roskilde (DK) www.roskilde-festival.dk1-3/7 Couleur Café, Brussel www.couleurcafe.be l 8-9/7 Rock Zottegem, Zottegem www.rock-zottegem.be l 8-10/7 Cactus Festival, Brugge www.cactusfestival.be l 8-10/7 North Sea Jazz Festival, Den Haag (NL) www.northseajazz.nl l 8-10/7 Hee Tervuren, Tervuren www.heetervuren.be l 8/7 Izegem Rockt, Izegem www.izegemrockt.be l 9/7 Vijverfestival, Dilbeek www.vijverfestival.be l 9-10/7 Blue Note Festival Aan Zee, De Haan www.bluenotefestival.com l 10/7 De Mart, Herentals www.demart.org l 14-24/7 Blue Note Festival, Gent www.bluenotefestival.com l 14-17/7 Dour Festival, Dour www.dourfestival.be 15-25/7 10 Days Off, Gent www.10daysoff.be l 15-17/7 Belgium Rhythm 'n' Blues Festival, Peer www.brbf.be l 16-25/7 Gentse Feesten, Gent www.gentsefeesten.be l 16-25/7 Boomtown, Gent www.boomtown.be l 16-25/7 Polé Polé, Gent www.polepole.be 16/7 Rock Herk, Herk-de-Stad www.rockherk.be l 16/7 Rock Liedekerke, Liedekerke www.rockliedekerke.be l 16/7 Festiv'halle, Halle www.festivhalle.be l 23/7 Rock Nieuwpoort, Nieuwpoort www.rocknieuwpoort.be l 28-31/7 Sfinks, Boechout www.sfinks.be l 29-31/7 Suikerrock, Tienen www.suikerrock.be l 29/7 û 13/8 Klinkers, Brugge www.klinkers-brugge.be5-7/8 Folk Dranouter, Dranouter www.folkdranouter.be l 5-7/8 Bergfestival, Dilsen-Stokkem www.bergfestival.be l 5-14/8 Lokerse Feesten, www.lokersefeesten.be l 5-7/8 Polé Polé Beach, Duinbergen www.polepole.be l 5-6/8 Reggae Geel, Geel www.reggaegeel.com l 10-16/8 Paulusfeesten, Oostende www.paulusfeesten.be l 11-15/8 Jazz Middelheim, Antwerpen www.jazzmiddelheim.be l 12-13/8 Neerpelt Open Air, Neerpelt www.neerpeltopenair.be l 13/8 Rimpelrock, Hasselt www.rimpelrock.be 13/8 Zeverrock, Zevergem www.zeverrock.be l 13-15/8 Marktrock, Leuven www.marktrock.be l 18-20/8 Pukkelpop, Kiewit www.pukkelpop.be l 19-21/8 Begijnhoffeesten, Dendermonde www.begijnhoffeesten.be l 19-21/8 Lowlands, Biddinghuizen (NL) www.lowlands.nl l 19/8 Rock op het plein, Wervik www.rockophetplein.be l 20-21/8 Maanrock, Mechelen www.maanrock.be l 26-28/8 Prikkel Festival, Hooglede www.prikkelhooglede.be l 26/8 Rock Eikerheide, Bornem www.rockeikerheide.be l 26-27/8 Jospop, Schepdaal www.jospop.com l 27/8 MuurRock, Geraardsbergen www.muurrock.be l 27/8 Marktrock, Poperinge www.marktrockpoperinge.be l 27/8 Rock Kortenaken, Kortenaken www.rock-kortenaken.be l 29/8-2/9 Boterhammen in het park, Brussel www.boterhammenindestad.be2-3/9 Crammerock, Stekene www.crammerock.be l 2-3/9 Wonderfestival, Antwerpen www.wonderfestival.be l 16-17/9 Pukema Rock, Puurs www.pukemarock.be l 16-18/9 Leffingeleuren, Leffinge www.leffingeleuren.be