Strip van de week: Schoonheid van François Schuiten
woensdag 02 mei 2012 om 12u34
‘Schoonheid’ toont François Schuiten zonder vaste kompaan Peeters: veel aandacht voor machines, maar minder voor de verhaalmechaniek.

François Schuiten heeft met zijn eerste solostrip 'Schoonheid' alvast één spectaculaire zaak bereikt: de NMBS zette haar allerbeste beentje voor. Bij de presentatie van het album legde ze een stoomtrein in voor de talrijk opgedaagde journalisten, die het fotogenieke van een aerodynamische oude stoomlocomotief in een treindepot helemaal voor zich zag. Perfect journaalvoer was het. Ook gratis bij dit boek: een camerafoefje op internet, waardoor je in 3D en trein uit je boek ziet komen.
'Schoonheid' is dan ook een belangrijke stap in Schuitens carrière. Het grootste deel van zijn oeuvre bestaat uit de fantastische cyclus 'De Duistere Steden', waarin alternatieve samenlevingen en bijzondere architectuur worden bedacht. Omdat zijn vaste schrijver Benoît Peeters het te druk had met andere projecten, besliste Schuiten om het een keer alleen te proberen. Officieel buiten 'De Duistere Steden', maar eigenlijk zit 'Schoonheid' er niet al te ver van af.
Een nostalgische monteur die een adembenemende stoomlocomotief van de vergetelheid der vooruitgang wil redden: het lijkt een typisch onderwerp voor Schuiten. Nu vinden wij sommige boeken van 'De Duistere Steden' bijzonder mooi, maar 'Schoonheid' is zelf niet zo’n schoonheid. Hoezeer Schuiten ook zijn best doet, de interactie tussen een monteur, een zwijgzaam meisje en een verzamelaar blijft wat in de goede bedoelingen hangen.
De scènes volgen elkaar soms erg snel op, waardoor moties niet kunnen doordringen en de schoonheid van locomotief type 12 van de NMBS oppervlakkig blijft. Het album lijdt aan dezelfde kwaal als de locomotief: mooi vanbuiten, maar mechanisch niet zo’n wonder. Schuitens terugkeer naar de zwaar gearceerde zwart-witte stijl die hij vroeger hanteerde, past misschien bij het nostalgische van zijn thema, maar vloekt met de 3D-verkoopstrucjes.
Gert Meesters
Het is voortaan alleen nog mogelijk om onder uw eigen naam te reageren op artikels op deze website. Knack.be zal de registraties van gebruikers controleren om sneller op te treden tegen ongepaste reacties.
Lees hier de voorwaarden om deel te nemen aan de reacties.Klik hier om u aan te melden en uw reactiemogelijkheid te activeren.
Reageer
E-Focus
- Microsoft onthult langverwachte 'Xbox One'
- Wordt ‘Outlast’ meest huiveringwekkende game ooit?
- Gameontwikkelaar Bethesda zet punt achter Skyrim
- Trailer videogame 'Star Trek' vrijgegeven
Strips
- Kuifje-veiling brengt 50.000 euro op
- Bronzen Adhemar voor Marc Legendre
- Rode Duivels worden stripfiguren
- Zeldzame Superman-strip ontdekt
TV
- Vtm schrapt 'Manneke Paul'
- Komt 'De Mol' opnieuw op het kleine scherm?
- Howard Gutman wordt definitief vervangen in 'Vanthilt on Tour'
- The Newsroom - Seizoen 1: Weinig nieuws
Muziek
-
In beeld: Werchter Boutique 2013

- Recensie: 'Soft Will' van Smith Westerns
- De beste platen van 2013: De tussenstand
- Video: Nieuwe single van Arctic Monkeys


